top of page
Ara
  • cihank2

BÜTÇE YÖNETİMİ


İşletmelerde bütçe yönetimi satış bütçesi, gider bütçesi olarak iki ana başlıkta toplanır. Bütçe hedeflerinde gerçekleşen bir yılın referanslarından hareket edilerek gelecek yıl hedefleri belirlenir. ERP üzerinde önemli olan bu hedeflerin dönemlere doğru şekilde yansıtılması gerçekleşenler ile hedeflerin doğru referanslar ile karşılaştırılmasıdır.

Satış bütçesi denildiğinde her işletmenin kendi hedeflerine uygun satış bütçesi hedefleri vardır. Bunlar taleplere göre örneğin müşteri, bölge, ürün, ürün grubu gibi birçok detayda hedeflenip bu hedefler doğrultusunda yapılandırılır. Bu yapıda önemli olan hedeflerin gerçekleşen verilerle aynı detayda yapılandırılmasıdır. Sağlamış olduğumuz ERP geliştirmeleri ile bu yapıyı lokalizasyon paketi ile entegre ederek ERP de veri bütünlüğü de sağlayacak şekilde bir bütçe modülü yapılandırıyoruz. Bütçe modülünde alt birimler kendi bütçesini kendi oluşturma esnekliğine sahiptir. Pratik uygulanabilen ve kolay veri aktarılabilen ekranlar ile satış bütçesi çok daha kolay ve izlenebilir yapıya sahip oluyor. Gerçekleşen hedefler için hem kullanıcı hem de yönetici hedefli özet ve detay raporlarla anlık veriler alınabilir ve analiz edilebilir. Bütçe modülümüz ayrıca Satış ve Pazarlama modülü ile de entegre olduğundan satış operasyon işlemleri de bütçe limitleri ile kontrol edilebilir.


Gider Bütçesin de dinamik olarak yapılandırılabilen bir yapı söz konusudur. Muhasebe hesap planı referansı ile işletmenin kullanmakta olduğu gider merkezleri üzerinden dönemsel ve yıllık bütçe hedefleri belirlenebilir. Gider bütçesi tarafında da muhasebe ve lokalizasyon paketi ile entegrasyon yapıldığından izlenebilirliği anlık sağlar. Gider bütçesinde de yine gider merkezleri kendi bütçelerini kendileri oluşturup sisteme girebilirler. Yapılandırılan özel ekranlar ile gider merkezleri bütçe kontrollerini kendileri yapabilirler. Ayrıca yönetici kontrolü ve sunum hedefli detay ve özet raporlar, gider merkezli pivot raporlar mevcuttur. Gider bütçesi de satış tarafında olduğu gibi Satınalma modülü ve Muhasebe giriş günlükleri ile entegre olduğundan veri girişlerinde ve satınalma operasyonlarında bütçe modülü ile kontrollü çalışır. Bu entegrasyon ile de operasyon süreçlerinin yönetilmesine katkı sağlar.

145 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page