top of page

ERP

Nedir?

ERP nedir ve neden gereklidir?

ERP, kurumsal kaynak planlama anlamına gelen enterprise resource planning (ERP) sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bir kurumun finansal, tedarik zinciri, operasyon, raporlama, imalat ve insan kaynakları etkinliklerini yöneten ve tümleştiren bir iş süreci yönetimi yazılımıdır. Çoğu kurum hali hazırda bir tür finans ve operasyon sistemine sahip olsa da dolaşımdaki çoğu yazılım gündelik süreçlerin ötesine geçemez veya gelecekte kurumun büyümesine yardımcı olamaz.

Bir kurumun gereksinimleri sabit kalmaz ve kurum büyüdükçe sistemler de büyüyebilmelidir. ERP'nin ne olduğunu ve iş gereksinimlerinize ayak uyduran yazılımları hazır bulundurmanın neden akıllıca bir strateji olduğunu açıklayacağız.

Kurumsal kaynak planlama nedir? Dün ve bugün.

Geçmişte kurumların bir tür muhasebe, finans veya İK süreci oluyordu, ancak sahip oldukları yazılım sistemleri genellikle birbirinden bağımsız çalışıp diğer sistemlerle iletişim kuramıyor ya da birlikte çalışamıyordu. Modern ERP yazılımını farklı kılan şey, tüm bu farklı süreçleri işbirliği yapacak şekilde bir araya getirerek tek ve akıcı bir sistem oluşturmasıdır.

Güncel çözümler, her bir departmanın diğerlerinin yaptıklarından haberdar olmasına da imkan tanır. Bu sayede muhasebe ve İK birimleri, satış ve müşteri ilişkileri birimleriyle kolayca işbirliği yapabilir.

Çalışma Kahve

ERP kurumunuz için neden kritik öneme sahip?

Tüm iş süreçlerini kapsayan tek bir çözüm yazılımı olmasa da ERP teknolojisi, tüm iş süreçlerinizi bir araya getirerek işbirliğini geliştirme, kurumunuzun veri odaklı kararlar almasına yardımcı olma ve iş üretkenliğini artırma konusunda ilerleme kaydetmeye devam ediyor.

ERP birçok kurum işlevini kapsayabilir, ancak ana iş süreçlerinden bazıları şunlardır:

 

Finans

Modern ERP, finansal durumunuza genel bakış atabileceğiniz panolar da sunduğundan dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde gerçek zamanlı bilgilerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, gündelik görevleri otomatikleştirerek bilgileri el ile girmenizi gerektiren durumları azaltmanıza yardımcı olmalı ve kurumunuzun mevzuata uyumluluğu konusunda yararlı olan izleme özellikleri içermelidir.

 

İnsan kaynakları

Modern çözümler, kurum verilerinin yönetilmesi ve bordro, işe alma gibi çalışan yönetimi görevlerinin kolaylaştırılmasına yönelik çeşitli yöntemler sunar. Ayrıca, çalışan performansını izleyebilir ve İK sorunlarını ortaya çıkmadan önce tespit edebilirsiniz.

 

İmalat

Bu işlev, iş iletişimini geliştirir, gündelik işlemleri otomatikleştirir, imalatçılara müşteri gereksinimlerini karşılama ve gerçek zamanlı verilere erişerek kaynakları yönetme olanağı sunar. Bu çözüm, proje ve maliyet yönetiminin yanı sıra üretim planlamasını da iyileştirir.

 

Tedarik zinciri

Kurumunuz hala bilgileri el ile giriyor ve ambarınızda envanter keşfine çıkıyorsa, bu süreçleri ERP ile otomatikleştirerek kolayca zaman ve para tasarrufu sağlayabilirsiniz. Modern çözümler, envanter yönetimini denetim altına almanıza yardımcı olacak panolar ve iş zekası da sağlar.​

Bir Touch Pad Veri

ERP'ye gereksinim duyduğunuzu gösteren üç işaret

Bu satırları eski sistemiyle ilgili sıkıntılar yaşayan biri olarak okuyorsanız, muhtemelen gelecekte bu uygulamanın kaçınılmaz olduğunu biliyorsunuzdur. Yine de hemen yeni ERP'ye gereksinim duyduğunuzu gösteren işaretler şunlardır:

1 - Temel bileşenler büyümenize engel oluyor

Temel bileşenlerle idare ediyor olabilirsiniz, ancak mevcut yazılımlarınız pazar genişlemesi ya da küresel bir ölçeğe ulaşma konusunda sizi sınırlıyorsa bu sınırların olmadığı bir sisteme geçme zamanı gelmiş olabilir.

2 - Bağımsız sistemlerle uğraşıyorsunuz

Sisteminiz personel ve müşterilerinizin mobil olmasını kaldıramıyorsa, herkesin gereksinimlerini karşılayan bir sisteme yatırım yapma vaktiniz gelmiş demektir. Müşterilerinizin beklentilerini karşılama konusunda yatırım yapmayı göze alamıyorsanız ve personelinize başarılı olmaları için gerekli araçları sunmazsanız, bunları rakip kurumlardan birine kaptırırsınız.

3 - Müşteri beklentilerini karşılayamıyorsunuz

Sisteminiz personel ve müşterilerinizin mobil olmasını kaldıramıyorsa, herkesin gereksinimlerini karşılayan bir sisteme yatırım yapma vaktiniz gelmiş demektir. Müşterilerinizin beklentilerini karşılama konusunda yatırım yapmayı göze alamıyorsanız ve personelinize başarılı olmaları için gerekli araçları sunmazsanız, bunları rakip kurumlardan birine kaptırırsınız.

Kaynak Microsoft

bottom of page