Mobil Cİhaz Uygulamaları Internet'te Devrim Yaratıyor

Google'a karşı ABD'nin San Fransisco kentinde, Federal Ticaret Komisyonu açtığı antitröst soruşturmasını herhangi bir suçlama belirtmeden geri çekti. Bu kararın en önemli etkeni olarak  "Mobil Cihaz Devrimi" gösteriliyor.

Konu ile ilgili ortaya konulan savunma teknoloji alanındaki değişim hızının piyasa düzenleyicilerin gelecekteki yenilikleri geciktirmeden sınırlama koymasını imkansız olduğunu vurguluyor. Teknolojidek değişim hızına ve pazar talepleri ile tüketici davranışlarındaki derin değişime mobil cihazlar piyasası güzel bir örnek.

İnsanlar masaüstü bilgisayarları terk edip taşınabilir cihazlara geçiş yaparken, mevcut teknoloji şirketlerinin iş modelleri alt üst oluyor, yeni iş yapma tariflerine uygun yeni şirketler gelişiyor.

iPhone'da bulunan ve hava durumu sorularını yanıtlayıp, yakın çevredeki restoranların aramasını yapabilen "Siri" adlı uygulama ile mobil arama alanına giriş yapan Apple çok da başarılı olmasa da yeni harita hizmeti ile de coğrafi arama veya başka bir anlamda daha geniş bir arama işine de el atmış oldu.

iPhone'un ses tanıma özelliğine sahip Siri hizmeti, kullanııcıların klasik arama motoru hizmet sağlayıcılarını pas geçmesini sağlıyor.

Internet istatistikçisi StatCounter'a göre, küresel mobil arama pazarının %96'sı Google'ın elinde. Ancak Google cep telefonlarından, masaüstü bilgisayarlarına kadar geniş bir alanda arama ve reklam piyasasındaki üstünlüğünü azaltmaya çalışan Siri gibi yeni rakiplerle dört bir yandan kuşatılmış durumda.

 

Araştırma komisyonu 19 ay önce çalışmalarına başladığında Siri ile Apple'ın kendi harita hizmeti ve Yelp'in mobil mobil uygulamalarında reklam yoktu. Ancak bunların tümü değişiyor. Yeni arama şirketi Blekko Ocak 2013 hemen başında mobil cihazlar için sadece arama listesi sonuçlarını linkler olarak değil özellikle tabletler için aramayı kolaylaştıran resimlerde de gösteriyor.

Mobil cihazlar üzerinde değişim tüm hızı ile devam ediyor. Yeni iş modelleri, yeni çözüm ve yeni şirketlerle gelecek gibi ... ?

Önceki Sayfa: Bilgi Güvenliği
Sonraki Sayfa: İletişim Bilgileri